3.5.2018 / Gösterim Sayısı : 350

3. YEREL TOHUM BULUŞMASI

#Sanliurfa Yerel Tohum Toplantı

​Yerel Tohum çeşitleri hakkında Bakanlığımız politika ve faaliyetleri ile ilgili kamuoyu bilgilendirmesi ve farkındalık oluşturulması amacıyla Şanlıurfa İlinde; Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri illerinin katılımıyla GAPTAEM Talat Demirören Araştırma İstasyonu'nda  3. Yerel Tohum Buluşması 25 Nisan 2018 tarihinde yapılmıştır.

Şanlıurfa ilinde gerçekleştirilen 3. Yerel Tohum Buluşmasına Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan hanımefendi ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba katılmışlardır.

Yerel çeşit zenginliğimizin tespiti  ve tespit edilen çeşitlerin toplanması tanımlanması, kayıt altına alınması, muhafazası, korunması büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda ilimizdeki yerel çeşitlere ait tohumlar, yerel çeşitlerden üretilen mamül ve yarı mamül ürünlerinden oluşan   bir stantla Gaziantep İl Müdürlüğü olarak 3. Yerel Tohum buluşmasına  katılnılmıştır.

Şanlıurfa İlinde yapılan 3. Yerel Tohum Buluşmasına İl Müdürümüz Mehmet KARAYILAN, İl Müdür Yardımcımız Nihat DEME , Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü M.Gül GİRİŞKEN ve Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Mustafa KAYA ve Amine BİLGİÇ YAVUZ katılmıştır.

''