4.5.2018 / Gösterim Sayısı : 343

Gaziantep İlimizde Hasat Öncesi Pestisit Denetimi

​İlimizde taze sebze – meyve ürünlerinde hasat öncesi pestisit denetimlerine başlandı. "Bitki koruma ürünlerinin etiket bilgilerine göre kullanımının denetlenmesi ile doğal dengenin korunması, insan sağlığına yönelik oluşabilecek risklerin önlenmesi ve bitkisel üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla Bakanlığımızca 22.02.2018 tarihinde, taze meyve ve sebzelerde hasat öncesi pestisit denetim talimatı hazırlanmıştır. Hazırlanan taze meyve ve sebzelerde hasat öncesi pestisit denetim talimatı gereği ilimizde 2018 yılı üretim sezonunda kalıntı izleme programı dahilinde Marul, Biber, Patlıcan, Üzüm, Nar ürünlerinden hasat öncesi numune alınacaktır.

Denetim programı sayesinde; Bitkisel ürünlerde hatalı veya tavsiye dışı pestisit kullanımı nedeniyle insan sağlığına yönelik oluşabilecek risklerin önlenmesi amacıyla hasat edilmek üzere olan bitkisel ürünlerin hasat edilmeden önce denetlenmesi sağlanmaktadır.

Ayrıca Bitki Koruma Ürünlerinin teknik talimatlara uygun olarak doğru dozda, doğru zamanda uygulanması ile hem tüketici sağlığı hem de üretim maliyetlerinin düşürülmesi ve doğal dengenin korunması amaçlanmaktadır.

Üretim sezonu boyunca meyve ve sebzelerde hasat öncesi 5 çeşit üründen toplam 46 numune tarla ve bahçelerden alınmaya devam edilecektir. Bu denetimler sayesinde ürünlerin tüketiciye ulaşmadan varsa hatalı uygulamalar, kaynağında tespiti amaçlanmakta ve çözüm üretilmektedir. Tarladan sofraya güvenli gıdanın ulaşması hedeflenmektedir. 

''