T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İLİMİZDE SU ÜRÜNLERİ AV YASAK DÖNEMİ BAŞLADI

Yayın Tarihi : 1.3.2019

     1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu  ve buna istinaden çıkarılan ve 13 Ağustos 2016 tarih ve 29800 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 01.09.2016 – 31.08.2020 tarihleri arasında; 4/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünler Avcılığını düzenleyen ve 4/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğler gereği İlimizdeki iç sularda 1 Mart 2019 tarihinde başlayan olan su ürünleri genel av yasağı, 01 Haziran 2019 tarihine kadar devam edecektir.

     1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu ve bu kanuna bağlı olarak çıkarılan Su Ürünleri Yönetmeliği ve ilgili Mevzuat gereği olarak söz konusu yasaklara uymayan amatör avcılar için 480 TL, ticari avcılar için 1635 TL idari para cezası uygulanmakta olup, ayrıca yasaklı olan av aracına ve ürüne el konulmaktadır. İç Sulardaki av yasakları, bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususlar göz önüne alınarak iç su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir avcılığın sağlanması amacıyla iç su balıklarının genel üreme dönemleri dikkate alınarak düzenlenmektedir.

     Vatandaşlarımızın gerekli hassasiyeti göstererek ilgili yasaklara uymaları, uymayanların ise Gaziantep Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlükleri ile Jandarma (156) teşkilatına bildirmeleri önem arz etmektedir. İç sularda stokların korunması, doğayı korumak ve sürdürülebilir balıkçılık için iç sularda balık avcılığına belirli dönemlerde yasaklar uygulanmaktadır. İlimizde bulunan baraj gölleri, göletler, nehir dere ve benzeri su kaynaklarında;  1 Mart - 1 Haziran 2019 tarihleri arasında Sazan, Şiraz, Yayın, Şabut, Sisbalığı ve Tatlısu Kefali'nin avlanması yasaktır. İç sularımızda devamlı yasak olan av araç gereçleri; küspeli olta, parakete, pinterağı, sepet, tırıvırı (Paraşüt, hayalet ağı) gibi tuzakların kullanılması yıl boyunca yasaktır.

SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM İÇİN DOĞAMIZDA BULUNAN BALIKLARA EN AZ BİR KERE YUMURTLAMA ŞANSI TANIYALIM!