T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Slajlık Mısır Demostrasyon Çalışması

Yayın Tarihi : 22.7.2019

​     Gaziantep Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü Personelimiz Ziraat Mühendisi Sayın Kurban NEDRET, Ziraat Mühendisi Sayın Günay KISA ve Ziraat Mühendisi Sayın Yunus Emre İLBEĞİ tarafından, hayvancılık yapan üreticilerin kaba yem ihtiyacını karşılanması, yem çeşit ve kalitesinin artırılması amacıyla, Şahinbey İlçesi Çapalı ve Kapcağız Mahallelerinde silajlık mısır çeşit verim  demonstrasyonu kuruldu. Demonstrasyonda kullanılan tohum İl Müdürlüğümüz tarafından temin edilerek teknik elemanlarımızca ekimi yapıldı.

     Kurulan demonstrasyonun temel amacı; hayvan beslenmesinde önemli bir yere sahip, proteince zengin ve lezzetli bir yem bitkisi olan silajlık mısır tohumu çeşitlerinin İlçe koşullarında en iyi performans (çimlenme, tohum çıkışı, hastalık ve zararlılara dayanıklılık, dekara yüksek verim vb.) kriterlerini belirlemek ve en önemlisi de; silajlık mısır çeşitlerinin verimli ve kaliteli olanları çiftçilerimize tanıtmaktır.

     Demonstrasyonda 5 çeşit silajlık mısır ekimi yapıldı. Çeşitlerin bulunduğu torbalar ortadan ikiye bölünerek iki farklı köyde ve toplam 20 dekarlık alanda 2. ürün ekimi gerçekleştirildi. Demonstrasyon üretim sezonu boyunca düzenli olarak takip edilerek hasat döneminde tarla günü yapılarak çeşitlerin arasındaki farklar ve verim çiftçilere anlatıldı.