T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Silajlık Mısır Demonstrasyonu

Yayın Tarihi : 24.10.2019

     Gaziantep Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü tarafından, hayvancılık yapan üreticilerin kaba yem ihtiyacını karşılanması, yem çeşit ve kalitesinin artırılması amacıyla, Şahinbey İlçesi Çapalı ve Kapcağız Mahallelerinde silajlık mısır çeşit verim  demonstrasyonu kuruldu. Demonstrasyonda kullanılan tohum İl Müdürlüğümüz tarafından temin edilerek teknik elemanlarınca ekimi yapıldı.

     Kurulan demonstrasyonun temel amacı; hayvan beslenmesinde önemli bir yere sahip, proteince zengin ve lezzetli bir yem bitkisi olan silajlık mısır tohumu çeşitlerinin İlçe koşullarında en iyi performans (çimlenme, tohum çıkışı, hastalık ve zararlılara dayanıklılık, dekara yüksek verim vb.) kriterlerini belirlemek ve en önemlisi de; silajlık mısır çeşitlerinin verimli ve kaliteli olanları çiftçilere göstermektir..

     Şahinbey ilçesi Kapçağız ve çapalı Mahallesinde 11.07.2019 tarihinde silajlık mısır ekimi yapıldı. Kapcağız mahallesinde 17.10.2019 tarihinde, çapalı mahallesindeki ise 18.10.2019 tarihinde hasat yapıldı. Aynı çeşitlerin 2 farklı yerde verimlerinin ise farklı olduğu görüldü. İki mahalle arasında aynı çeşitte dekara 1.540 Kg fark olduğu tartım sırasında ortaya çıktı. Bu farkın ise tamamen bakım şartlarından kaynaklandı görülmüştür.

     Hasat sırasında İlçe Müdürlüklerinde görev yapan Teknik elemanlara ve orada bulunan çiftçilere çeşitler hakkında bilgi verildi. Silajlık mısırın ekiminden hasadına kadar yapılan iş ve işlemler anlatıldı.