T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Ata Tohumları Geçmişimiz ve Geleceğimizdir…

Yayın Tarihi : 18.6.2021

Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol ile Şahinbey İlçemiz Hacıköprü mahallesinde Atalarımızdan miras yerli ve milli tohum havraninin ekimi yapıldı.

"Yerli Tohumların Korunması ve Çoğaltılması Projesi" kapsamında yetiştirilen Havrani çeşidi kuraklığa rağmen yüksek verimi ve 14,5 gibi yüksek protein oranıyla üreticinin yüzünü güldürdü. Yerli ve Milli çeşidimizin hasat günü etkinliğine İl Müdürümüz Sayın Mehmet KARAYILAN'da katıldı.

Bakanlığımız 2017 yılında başlattığı "Anadolu'nun Ata Tohumları" projesi ile yerel çeşitlerimizin ekimine ve çoğaltılmasına özel önem veriyor.

İlimiz iklim ve toprak koşullarına uygun genetik mirasımız ata tohumlarını ilimiz çiftçileri ile buluşturan, "bu tohumlar, bu topraklardaki mührümüzdür" diyen Sayın Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ'ye, Bakan Yardımcımız Sayın Ayşe Ayşin IŞIKGECE'ye, TAGEM Genel Müdürümüze, Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne ilimiz çiftçileri adına teşekkürü borç biliriz.