T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SÜNE EĞİTİM TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Yayın Tarihi : 22.02.2022

Süne hububatın en önemli zararlısıdır. Hububatın başaklanmadan sonraki süt olum döneminde danelerin özünü emerek protein yapısını parçalamak sureti ile teknolojik özelliğini bozmakta, ticari değerini önemli ölçüde düşürmektedir. Mücadele yapılmadığı zaman danelerde %70'lere varan oranlarda zarar yapmaktadır. Ülkemizde Hububat alanlarında ana zararlı olan süneye karşı Bakanlığımızın mücadele programı İlkbahar ve sonbahar kışlak sürveyi ile başlayıp, kıymetlendirme, yumurta parazit ve en son olarak nimf sürveyi ile değerlendirmeler yapılarak m2 de 10 ve üzeri nimf tespit edilen bölgelerde mücadele yapılmaktadır.

Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Konu uzmanları tarafından Süne zararlısı ile ilgili olarak teknik personellere eğitim verildi. Eğitime Gaziantep ve Kilis İl Tarım Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi konu sorumluları, Gaziantep 9 İlçe ve Kilis 3 İlçe Tarım Müdürlüğümüzde görevli konu sorumlusu teknik personeller ile Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Makbule Gül GİRİŞKEN katılım sağlamışlardır.

Toplam 36 teknik personele süne zararlısı hakkında sunumlar yapılmıştır. Ayrıca Gaziantep Vali yardımcı Mutlu ALMALI, İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet KARAYILAN Bey eğitime katılım sağlayarak yapılan eğitim ve sonuçları hakkında bilgi almışlardır. 17.02.2022