T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlçe Müdürlüklerimizde görevli Personellere Antepfıstığı, zeytin, buğday ve pamukta bitki sağlığı ve entegre mücadele konularında eğitim gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 13.01.2023

Bitkisel üretim ve bitki sağlığı şubesi tarafından 9 İlçe Müdürlüğümüzde görev yapan teknik elemanlara antepfıstığı, zeytin, buğday ve pamuk konularında Şube Müdürlüğümüz personelleri tarafından bitki sağlığı ve entegre mücadele eğitimi düzenlenmiştir. 

Entegre mücadele; insan sağlığı, çevre ve doğal dengeyi dikkate alan sürdürülebilir bir mücadele sistemidir. İlimizdeki ana ürünlerde bulunan hastalık ve zararlıları ekonomik zarar eşiğinin altında tutmak ve kimyasal kullanımını en aza indirmek ana hedefimizdir. Bu bağlamda zararlıların çıkış zamanlarını izlemek ve değerlendirmek amacıyla antepfıstığı dal güvesi, zeytin sineği, zeytin güvesi ve ağaç sarıkurdu zararlılarının popülasyonlarının takibi amacıyla tüm ilçelerimize biyoteknik mücadele yöntemlerinden feromon tuzak dağıtımı yapılarak, kimyasal mücadeleyi en aza indirmek hedeflenmiştir. Bu sayede doğal denge korunacak ve daha sağlıklı ürünler elde edilecektir. İnsan sağlığı için kimyasal mücadele en son çaredir.