İl Müdürümüz

ADI SOYADIMehmet KARAYILAN
ÜNVANI​İl Müdürü
​TELEFON(0342) 321 10 63 - 321 34 07
​​ELEKTRONİK POSTA​mehmet.karayilan@tarimorman.gov.tr
DOĞUM YERİ VE  TARİHİ​Şanlıurfa-01.01.1977
EĞİTİM DURUMULisans-Mühendis(Ziraat)
YABANCI DİLİngilizce
BİLGİSAYAR ​Windows-Microsoft Office
​ÇALIŞMA HAYATI

1998-2000  Şanlıurfa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü-Ziraat Teknisyeni
​2000-2001  Antepfıstığı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü-Ziraat Mühendisi
​2001-2012  Gaziantep İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü- Ziraat Mühendisi
​2012-2014 Gaziantep İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü-İl Müdür Yardımcılığı

2014-2018 Gaziantep İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü-İl Müdürü

2018-... Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürlüğü-İl Müdürü

​MEDENİ DURUMU​Evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

 

Sevgili Gaziantep'liler…

               Tarih boyunca var olan, üzerinde yüzlerce medeniyetin yaşadığı, verimli toprakları nedeniyle defalarca milletler arası mücadeleye sahne olmuş ve en sonunda Kurtuluş Savaşı yıllarında kahramanca mücadele ederek tüm dünyaya milletimizin özgürlüğe olan düşkünlüğünü ve kahramanlık timsali olmayı öğreten insanların şehrinde yaşamaktan mutluluk ve gurur duymaktayız.
                 İlimiz Türkiye ekonomisinde sanayi alanında yaptığı önderliğin yanında tarım ürünleri üretiminde ve bölgede yetiştirilen ürünlerin tarımsal sanayi işletmelerinde işlenerek mamul hale getirilmesinde de söz sahibidir. İlimiz de 354.478 ha alanda tarım ürünleri yetiştirilmektedir. İlimiz tarımı başta Antepfıstığı yetiştiriciliği olmak üzere,  buğdaydan, zeytine, pamuktan, mısıra, gıdadan hayvancılığa kadar üretimden tarımsal sanayiye uzanan geniş bir yelpazeye sahiptir.

               Biz Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak, Bakanlığımızın AB üyeliği sürecinde şekillendirdiği tarım vizyonundan hareketle, 9 ilçeden müteşekkil İlçe Müdürlüklerimizle birlikte; son tarımsal teknoloji ve uygulama tekniklerini ilimizdeki çiftçilerimize en iyi koşullarda sunmak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.
            Türkiye'de doğu ile batı arasında köprü vazifesi gören, Türkiye'nin Ortadoğu ülkelerine açılan kapısı olma özelliğine sahip ilimizde Tarım Ürünleri ihracatı önemli yer tutmaktadır.
           İki milyona yakın nüfusu barındıran ilimizde, küresel yaşamın sorunlarından biri olan "Gıda Güvencesi ve Gıda Güvenilirliği" konularındaki çalışmalarımız, gelecek nesillerin sağlığını güvence altına alacak titizlikle yürütülmektedir.

           700'e yakın personelimizle birlikte, Bakanlığımızın talimatları ve mevzuatın verdiği yetki ve sorumlulukla sağlıklı bir yaşam için "Tarladan sofraya, çiftlikten çatala" prensibiyle gıdaların bütün süreçlerini izliyor ve denetliyoruz. Tabi denetim faaliyetlerine vatandaşlarımızın etkin katılımı son derece önemlidir. 174 Alo Gıda Hattı tüketicilerimizin ve diğer paydaşlarımızın gıda denetimine katılımını sağlamıştır.  

İstihdamı arttırmak ve ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirdiğimiz projelerimiz ile tarımın devamlı hale gelmesi adına yaptığımız önemli çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir. Gıda, tarım ve hayvancılık konularında farkındalık oluşturmayı önemli bir ilkemiz olarak görerek, çitçiden öğrenciye kadar toplumun tüm kesimlerinde eğitimler vermeye devam etmekteyiz.

Kırsal toplumda yerel kalkınma projelerinin oluşturulmasına katkı sağlamak için yeni teknoloji içeren yatırımların desteklenmesini sağlayan ekonomik yatırımlar hibe desteği programları kırsal nüfusun büyük kesimine anlatılmaya çalışılmaktadır.  Bunun yansıra süne mücadelesi, mera çalışmaları, entegre mücadele çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir.

Sınır komşumuz olan Suriye'de Tarım ve Hayvancılığın tekrar ayağa kalkması için verdiğimiz teknik destek ve proje çalışmalarının yaraları sarmak adına umut olmasını temenni ediyoruz.
               Halkımızın sağlığı ve geleceği için denetim görevimizi 7 gün 24 saat esaslı sürdürdüğümüzü ifade eder, tüm vatandaşlarımıza sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.


Mehmet KARAYILAN

      Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürü        


 

''